Instytut Oceanologii PAN w Sopocie wdrożył serwer Datera Call-eX wraz z telefonami IP. Cała inwestycja została zrealizowana przez trójmiejską spółkę Datera SA, świadczącą usługi doradcze w zakresie zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną oraz oferującą rozwiązania VoIP.<p>{mosgoogle}</p><p>Z telefonii internetowej może obecnie korzystać 20 pracowników Instytutu, którzy otrzymali telefony IP, posiadają własne numery miejskie oraz numery wewnętrzne. Telefony i wdrożony serwer Datera Call-eX działają w oparciu o specjalną podsieć, którą Instytut stworzył na potrzeby inwestycji. Ma ona zapewnić 100 proc. niezawodność, a także umożliwić uruchamianie w przyszłości innowacyjnych usług dodanych związanych z telefonią IP.
Dzięki wdrożeniu telefonii IP i nowoczesnego serwera telekomunikacyjnego, nasz Instytut ponosi zdecydowanie mniejsze opłaty za rachunki telefoniczne. Te oszczędności sięgają kilkudziesięciu procent i będą jeszcze większe, gdyż docelowo planujemy wyposażyć wszystkich naszych pracowników w telefony IP, co pozwoli na bezpłatne rozmowy w ramach Instytutu i docelowo do wszystkich instytucji akademickich. Do niskich rachunków przyczynia się też fakt, że na numery zewnętrzne dzwonimy przez operatorów TelAreny (usługa FreecoNet), gdzie nie ma abonamentu, a rozmowy są bardzo tanie i do tego naliczane sekundowo” - mówi Marcin Wichorowski, Kierownik Centrum Komputerowego z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Datera Call-eX, na bazie której zbudowano sieć w Instytucie Oceanologii PAN, to serwer umożliwiający integrację posiadanych przez firmę zasobów telefonicznych i infrastruktury sieciowej w jeden spójny system telekomunikacyjny. Call-eX pozwala wygenerować oszczędności na rachunkach telefonicznych sięgające 60 procent, a jednocześnie daje dostęp do wielu rozwiązań, jak serwer faksów, IVR, Call Center, czy połączenia konferencyjne. To również atrakcyjny produkt dla lokalnych dostawców Internetu, którzy wdrażając dedykowane rozwiązanie Datera Call-eX ISP, mogą poszerzyć swoją ofertę o usługę telefonii VoIP, a nawet stać się wirtualnym operatorem telefonii internetowej.
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IOPAN) został utworzony w 1983 roku jako kontynuacja Morskiej Stacji PAN, istniejącej w Sopocie od 1953 roku. W Instytucie pracuje 164 pracowników, w tym: 21 profesorów i docentów, 44 doktorów. IOPAN bierze udział w wielu międzynarodowych programach badawczych, wydaje także własne publikacje, w tym m.in. „Oceanologię” - kwartalnik o zasięgu międzynarodowym, prezentujący wyniki badań z zakresu oceanologii (fizyki, dynamiki, chemii i biologii morza). Jego współwydawcą jest Polski Komitet Badań Morza. </p>