Inotel S.A., jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce, zakupił od Huawei platformę telekomunikacyjną CX-600. Umożliwi ona jednoczesną obsługę 38 mln połączeń telefonii internetowej VOIP, transmisję 128 tysięcy kanałów filmowych lub obsługę 200 tysięcy użytkowników Internetu. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie na polskim rynku. Inotel chce zainwestować w tym roku w infrastrukturę przynajmniej 5 mln zł.<p>{mosgoogle}</p><p>Zakup platformy pozwoli Inotelowi świadczyć usługi triple play, VoIP oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu za pośrednictwem jednej i w 100% własnej sieci. "Do tej pory realizacja kilku usług telekomunikacyjnych wymagała zazwyczaj budowy wydzielonych sieci, co podnosiło koszty i wydłużało realizację projektu. Dodatkowo trudno było zagwarantować jakość dostarczanych usług. Obecnie nie jesteśmy już uzależnieni od żadnego operatora, możemy świadczyć usługi za pośrednictwem w 100% własnej sieci." tłumaczy Jakub Dwernicki, prezes zarządu Inotel SA.

Platforma Huawei ma posłużyć Inotelowi przede wszystkim do rozwoju usług IPTV oraz VoIP. Operator, który za pośrednictwem własnych sieci światłowodowych uruchomił w kwietniu br. telewizję IP w wysokiej rozdzielczości HD, chce znacznie zwiększyć jej zasięg. Obecnie w zasięgu Inotela znajduje się 40 000 gospodarstw domowych a zgodnie z założeniami, do końca 2008 roku dostęp do usługi będzie miało 100 000 gospodarstw domowych. Spółka chce także rozwijać usługi telefonii internetowej VoIP.</p><p>"Sieć opracowana w oparciu o platformę CX zapewnia priorytetowe traktowanie ruchu Video oraz VoIP. To oznacza, że klienci korzystający z telefonii internetowej IPFon będą mogli prowadzić rozmowy, które jakością nie będą odbiegały od tego, do czego przyzwyczaiła nas telefonia stacjonarna. Z kolei klienci odbierający naszą telewizję, będą mogli oglądać ulubione programy w wysokiej rozdzielczości." zapowiada Jakub Dwernicki.

Platforma CX-600 zakupiona przez Inotela należy do najbardziej niezawodnych urządzeń telekomunikacyjnych na świecie. Wszystkie elementy systemu są zdublowane a w przypadku awarii dowolnego elementu sieć może pracować nieprzerwanie. Jednocześnie elementy systemu można dowolnie wymieniać podczas pracy urządzenia. Producent określa przewidywalny czas niedostępności w ciągu roku na 1 minutę i 34 sekundy co oznacza dostępność sieci na poziomie 99,99974%.

"Jeśli awaria zdarzyłaby się dzisiaj, to statystycznie rzecz biorąc, użytkownicy naszej sieci mogą spodziewać się następnej dopiero za 22 lata. Ale w praktyce i tak nie zauważą żadnej awarii. W przypadku zerwania połączenia czas przywrócenia transmisji jest tak krótki, że połączenia VoIP nie zostają przerwane a klient oglądający telewizję nie dostrzega żadnych problemów z obrazem" tłumaczy Jakub Dwernicki.</p><p>INFORMACJE TECHNICZNE:
Huawei CX-600
Obsługiwany ruch: 640 Gbps
Przepustowość szyny pasywnej: 2 Terabity
Ruch na karte: 80 Gbps
Tablica routingu: 1 mln wpisów
VLAN: 16,7 mln
Cała sieć może zostać zaprogramowana na bazie następujących parametrów:
- Czas – istnieje np. możliwość ustawienia w nocy innych parametrów pracy sieci szkieletowej niż w dzień
- Usługa – dla każdej usługi dostarczanej do konkretnego użytkownika można zdefiniować inne parametry pracy
- Przepustowość – można regulować udostępnioną przepustowość dla poszczególnego klienta </p>